BOR MADENİ DEDİKLERİ !!!

Türker YILMAZ
CHP Bigadiç İlçe Başkanı

STRATEJİK bir maden olan Bor madenlerinin topraktan çıkarıldığı andan itibaren gerek hambor,gerekse rafine bor ürünleri olarak 250 çeşit kullanım alanı bulunmaktadır.
Bor bileşiklerini tüketen sektörler ve yüzdeleri,cam endüstrisi %37,sabun ve deterjan endüstrisi %15,seramik endüstrisi %13,tarım endüstrisi %7,digerleri (yüksek sertlikdeki alaşım ve çeşitli kaplamalar,radyasyon önleyiçi zırhlar,yangın söndürücüler,roket yakıtı,radyo tüpü,boya ve ilaç sanayi %28 dir.
Bu madenlerin 1978 yılına kadar yerli ve yabancı özel sektör şirketlerince üretilmekde iç ve dış satımı yapılmakda idi.1978 yılında çıkartılan 2172 sayılı yasa ve daha sonra yürürlüğe giren 2840 sayılı yasalar ile (yasların cıkması kararı alındıgında Başbakan Bülent ECEVİT ve Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Genel Başkanımız Deniz BAYKAL’dır) Devlet eliyle işletilmesine,iç ve dış satışına başlamıştır.
Bu Madenlerin Devletleştirilmesinde,üretim iç ve dış satımının bir iktisadi Devlet teşekkülü olan eski adı Etibank yeni adı ETİ HOLDİNG A.Ş ETİ BOR A.Ş genel Müdürlüğüne verilmesiyle Türkiyede Bor madenciliğinin gelişimi aşagıdaki gibi olmuştır.
Etibank ın arama çalışmaları sonucu Bor maden rezervimiz 660 milyon ton’dan 2.5 milyar ton seviyesine çıkarılmış olup,Dünya Bor rezervlerinin %60’ının Türkiyede olduğu tespit edilmiş arama faaliyetleri halen devam etmektedir.
Bor ihracatı miktar olarak 100.000 ton dan 1.200.000 ton civarına ihracat geliri ise 2.900.000 $ dan 250.000.000 $ – 300.000.000 $ yükseltilmiştir.
1978 yılı öncesi %10 olan Pazar payı miktar olarak % 30 – 40 seviyelerine yükseltilmiştir.
Özel sektör 1978 yılı öncesi basit kil yıkama tesislerinden başka yatırımı yapmamış iken,Etibank bor madenciliginin yapıldığı Bigadiç,Kırka,Emet,Kestelek ve Bandırma’da milyarlarca $ yatırım gercekleştirerek,Bor madenlerinin ham bor ve rafine bor ürünleri olarak zenginleştirilmesi ve katma degeri yüksek ürünler üretilmesi ve bu vesileyle 10 bin kişinin istihdamı,bölgelerin gelişmesine büyümesine olanak sağlamiştır.
Yapılan çalışmalar neticesinde Eti Holding A:Ş -Eti Bor A:Ş Genel Müdürlüğü dünyanın en büyük 2 bor firmasından birisi halina gelmiştir.
Ancak bor madenciliğimizde yukarıda görüntülenen olumlu taploya karşın Eti Holding A:Ş nin özelleştirme kapsamına alınması içler acısı bir durum ve vatana ihanettir.
Petrol ve dogal gaza sahip olan ülkeler için petrol ve dogal gaz ne ölçüde stratejik ise deterjan sanayiinden uzay teknolojisine kadar yüzlerce çeşit kullanım alanı bulunan bor madeni de ülkemiz için o ölçüde önemli,bir daha yerine konulmayacak yer altı kaynağı ve stratejik bir maden olup yatırımlarının geliştirilip,ülkemizin milli gelirinin arttırılması gerekirken uluslararası firmaların baskısıyla bor madenlerinin yok pahasına özelleştirilmesinin durdurulması gerekmaktedir.
özetle söylemek gerekirse bor madenleri ham olarak satışı yapıldıgında bile 1 maliyete karşılık asgari 5 kar getirmekte,rafine olarak satıldığında ise karlılık katları çok daha fazlaya çıkmaktadır.
Böylece Bor madenleri hazineye ve devlet bütcesine asgari 200 milyon $ üzerinde net girdi saglamaktadır.Tabiri caizse vergi,resim ve harç gibi devlete kaynak temin edilmektedir.Böyle bir kaynağın devletten alınarak yerli özel sektöre veya yabancı kuruluşlara devredilmesindeki anlamsızlık ortadadır.Bu karlılık yapılmak istenen şeylerin karşısında özelleştirmenin mantığı ile bağdaştırmak mümkün degildir.Bu gercekleşirse adı özelleştirme degil,karlı bir kamu kaynağının birilerine talan ettirilmesi ve peşkeş çekilmesi anlamını taşımaktadır.
1982 Ana yasasında stratejik madenlerin devlet eliyle işletilmesi zorunluluğu getirmesi bor madenlerini de 2840 sayılı yasa ile stratejik madenler içinde sayılmış olması sebebiyle YASAL DEGİŞİKLİKLER T.B.M.M. ce yapılmadan idari kararlarla özelleştirilmesi HUKUKEN mümkün degildir.
İşte bu yüzdendirki BOR madenlerinin ÖZELLEŞTİRİLMESİNİN ÖNÜNE GECİLMESİNİ Saygılarımızla ARZ ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: