Küresel Isınma Sarmalları

Yukarı Doğru Sarmallar, Yukarı Doğru

Geoffrey Lean
29 Mart 2004, Independent

Atmosferdeki karbon dioksit düzeyinin büyük miktarda artması küresel ısınmanın kontrol dışına çıktığı korkularını arttırdı.

A.B.D. hükümeti bilimcilerinin ölçümleri, iklim değişikliğinin ana kaynağı olan gaz yoğunluğunun, son 12 ayda rekor miktarda arttığını gösteriyor. Bu yıl, ani artışların meydana geldiği birbirini takip eden üçüncü yıl ve eşi olmayan üç yıllık bir yükseliş.

Bilimciler bu ani artışın sebebini açıklayamıyorlar ve küresel ısınmanın kendi kendini beslemesinden korkuyorlar. Yani sıcaklığın artması karbon dioksit miktarını arttırıyor, ve böylece sıcaklık daha da artıyor. Bu gelişme ciddi bir alarm olmalı, çünkü kendi kendini besleyen ısınma sarmalı başedilemez boyutlara ulaşabilir.

Bu gelişme resmi raporlarda, İngiltere’nin gaz emisyonunun geçen seneye göre yüzde üç –ki bu önceki seneye göre iki kat fazladır- arttığı şeklinde gözüküyor. Daha fazla enerji tüketimi ve güç santrallerinde doğal gaz yerine kömür kullanılması sebebiyle, hükümetin emisyonları 2010 a kadar %19 azaltma hedefini tehlikeye sokuyor.

Bu aynı zamanda, önceki ulaşım sekreteri olan ve hala Tony Blair’e yakın Stephen Byers’ın başkanlığındaki, Kyoto anlaşması etrafındaki kayıt karmaşasını kırmak için yeni girişimle çakışıyor.

Byers, Başkan Bush’un bu anlaşmaya karşı duruşu ile oluşan çözümsüzlüğü aşmak için öneriler geliştirmeye çalışan, Sosyal Politikalar Araştırmaları Enstitüsü (Public Policy Research Institute) ve A.B.D.’li ve Avustralyalı düşünce kuruluşları (think-thank) tarafından işletilen yeni bir projeye A.B.D. Cumhuriyetçiler Senatörü Olympia Snowe ile eşbaşkanlık ediyor.

Karbon dioksit ölçümleri, muazzam kubbesiyle dünyadaki en sağlam dağı olarak kabul edilen Hawaii’deki Mauna Loa dağının 3500 m yükseklikteki zirvesinde A.B.D. hükümetinin lusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (National Oceanic and Atmospheric Administration) için çalışan bilimciler tarafından yapılmaktadır.

Son 46 yıldır bu zirvede –yeryüzünün nefes aldığı bu yerde- ölçümler yapılıyor. En yakın ana kara en az 2800 km uzakta ve 3 km aşağıdaki Hawaai’nin hava kirliliğinden etkilenmeyecek kadar yüksekte olduğu için ideal bir yer.

Bir hafta önceki en son ölçümler, karbon dioksit düzeyinin 379 ppm’e (milyonda 379 parçacık) yükseldiğini gösteriyor. Önceki seneki değer 376 ppm, 2002’de 373 ppm ve 2001’de 371 ppm ‘di. Bunlar kayıtlara geçen en büyük artıştan üçü. (diğeri 1998’deydi) ve benzeri olmayan bir dizi oluşturuyorlar. Bu üçünün toplamı geçen onyıldaki ortalama artış hızına göre %64 artışı gösteriyor, yılda 1.8 ppm.

A.B.D.’li bilimcilerin bu kayıtları analiz etmeleri gerekiyor ve bunların dikkate değer sıçramalar olduğunu vurgulamalrı gerekiyor. Mauna Loa’daki ilk ölçümleri başlatan Charles Keeling’in oğlu Prof. Ralph Keeling diyor ki: “daha sıcak bir dünyaya doğru yol alıyoruz.”

Çev.: Gökhan Gökçen

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: