Arslan Başer Kafaoğlu ile Söyleşi

 Söyleşi: Yakup Önal

Çin Dünyada Enflasyonu % 20 düşürdü”

Türkiyenin en deneyimli iktisat uzmanlarından ve yazarlarından Arslan Başer Kafaoğlu için yazdığı kitapların arka kapaklarında kendisi şöyle ifade edilir; ” Ekonominin kuramsal konularda olduğu kadar, güncel ekonomik sorunlara da yorum ve yanıt getirmekte etkin bir kişilik..”

Evet..MARÇEP 18’nci Bölge Toplantısı Şarköy’de gerçekleşti. Türkiye’nin yetiştirdiği deneyimli önemli iktisatçı, ekonomisti yazar Arslan Başer Kafaoğlu ile söyleşi olanağı bulduk. Kendisine yaşı ve rahatsızlığı nedeni ile fazla yormadan sorularımızı yönelttik.
Hocam ekonomi ile ne kadar süredir iç içesiniz. Üniversitede ders verdiniz mi?
– 1950’den bu yana ekonomi ile uğraşıyorum. Üniversitede ders vermedim. Ders versem biliyorum ki, 2 ay sonra işime son verecekler. Çünkü doğruları söyleyen, doğruları öğreten ekonomistler istenmez.
Ekonominin durumu hakkındaki görüşünüz nedir?
– ” Türk Ekonomisi TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yanıltılıyor. Türkiye’de 2002-2006 yılları arasında büyüme oranı yüzde 35 arttı deniliyor. Bu fiyat artışları hesaba katılmadan söyleniyor. Fiyat artışları üst üste konulduğunda, fiyatlar 4 yılda yüzde 60 arttı. Büyüme olsa kalkınmış olacağız. Kalkınma olsa hissederiz. Hükümet TÜİK’in iddiasına göre Türkiye yüzde 35 büyüdü. Şimdi vatandaşa sorun bakalım, kimin geliri arttı. Kim 1 milyar alırken, 2 milyar almaya başladı. Çiftçiye sorun, yok diyecektir, esnafa, memura sorun yok diyecektir. Vatandaşımız ekonominin iyiye gidip gitmediğini kendine bakarak görebilir, doğrulayabilir. Kendi ekonomisi düzelmişse, ekonomi iyidir. Bugün için çiftçinin, memurun, esnafın yaşamında bir gelişme kaydedildiği görülemiyor. Memura kademeli artış yaparak yanıltıcı bir zam artışı gösteriyorlar. Milli Gelir düzenlenirken, üretim rakamları alınır. Ne kadar katma değer yaratmış diye kabul edilir. O kabule göre milli gelir değerlendirilir. Kasten yüksek kabuller tutuluyor. Hem Türkiye’de ucuz iş gücü yok, hem de işçinin verimi arttı. İşçinin verimi artması için her zaman ucuza çalışması gerekiyor. Ürünlerde artış olmadığına göre harcaması artamaz. 2005’te milli gelir yüzde 7 arttı deniliyor, işçinin gelirinin yüzde 15 artması gerekiyor. İşçiye, memura yüzde 6 verdiler. O da ilk altı ay yüzde 3, ikinci altı ay yüzde 3, bu da yüzde 4,5 demektir. İşçi de git gide ucuzlattırıldı. Yabancı paraya verilen faizler yüksek. Piyasaya mal fazla gelirse ucuzlar. Yerli üretimin pazardan kaybolması demek bu kadar sıcak parası olan bu ülkeyi kalkındıramaz. Ucuz mal dövizin kıymetinin azalması demek, dövizle aldığın malların fiyatlarının düşmesi demek. Ülke ekonomisinde harcamalar yüksek, gelir düşük çıkıyor. Bunu stokla açıklıyorlar. Bir ülkede stoklar artmaz. Bu ülke için yük demek. Tüccar aptal değil stokları arttırmakla.”
Çin’in dünya ekonomisindeki durumu için ne diyorsunuz?
– Çin meselesi yeni çıktı. Türkiye’nin 130 milyar dolar ithalatı var, bunun içindeki Çin’e ait pay 8 milyar dolar. Çin’in dünya ekonomisine yaptığı en büyük etki, dünya da enflasyonun durmasına neden oldu. Bugün dünyada enflasyon oranı ortalama yüzde 20 yi geçmez. Çin ucuz mal üretiyor.”
Son ekonomik durum için ne diyeceksiniz?
– Merkez Bankasının elinde boşu boşuna dolar tutuyor. Elinde tuttuğu 70 milyar doların üçte ikisini yani 50 milyar doları piyasaya sürse, ekonomi rahatlar. Kasasında 20 milyar dolar bıraksın yeterli. Ama Merkez Bankası korkudan parayı stokta tutuyor. Döviz bulundurmak, döviz bolluğu bir hastalık. Dolar 2 milyona çıksa Türkiye yine sömürülür. Türkiye küreselleşmeye boyun eğiyor. Üretemez hale geliyor. Bulgaristan’dan mercimek alıyoruz, pamuk ekilen alanlarımız üçte bir oranında küçüldü. Dünya kadar meyve ithal ediyoruz. Bunlar, bizimkilerin üretememesi demek. Döviz dışarı gidiyor. Bu AKP hükümeti gelmiş geçmiş ekonomiyi vahim hale getiren en kötü hükümet. İpler iyice İMF’nin eline geçmiş. Üretmeyen, dolaşımda bir mayın gibi sıcak para var. Küresel sermaye, borsa aracılığı ile sıcak parasını istediği gibi oradan oraya yönlendirerek Türk ekonomisi ile istediği gibi oynuyor.
Ne yapılması gerekiyor?
– Türkiye üretici olmak zorunda. Devlet özelleştirmeyle üretimden çekileceğine, devletçilik ilkesini yeniden hatırlayarak, yeni sanayi yatırımları yapmalı. Çin bugün nasıl ekonomik açıdan dünyada dikkat çekiyor, ekonomik güç haline geliyor sorguladığmızda, devletçi sistemle yanıtını verebilirim. Çin o büyük nüfusunu ucuz iş gücü ile istihdama dönüştürmüş, dünya ekonomisinde de enflasyonun durmasına neden olmuştur. Türkiye’de devletçilik ilkesi ile gelişme sağlayacaktır. Dışardan dayatma küresel ekonomik yaptırımlarla, İMF ile değil.

Arslan Başer Kafaoğlu kimdir?
Arslan Başer Kafaoğlu 1928 yılında Yozgat’ta doğdu. Maliyeci, yazar. İlk ve ortaöğrenimini Yozgat’ta (1945), yükseköğrenimini Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı (1949). Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı Yardımcılığı’na atandı (1951). 1954’te Hesap Uzmanlığı’na getirildi. ABD’de bir yıl vergi ve ekonomi konularında incelemeler yaptı. Dönüşünde, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdür Yardımcılığı (1961), Devlet Planlama Teşkilâtı Uzmanlığı (1962), Yıllık Program Dairesi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1963’te TPAO Müşavirliği’ne atandı. Bu ara Türkiye İşçi Partisi’ne girdiği gerekçesiyle görevinden ayrılmak zorunda bırakıldı (1966). Bundan sonra serbest çalıştı. Vatan, Yön, Sosyal Adalet, Eylem, Cumhuriyet, Demokrat gazetelerinde ekonomi ve maliye konularında yayınladığı araştırma ve inceleme yazılarıyla tanındı. Demokrat gazetesinde yöneticilik de yaptı. Jean Jaures’ten Sosyalizmin Esasları (1966) ve Paul Sweezy’den Kapitalizim Nereye Gidiyor adlı çevirileri yayınlandı.
Eserlerinden bazıları: Enflasyon (1979), 24 Ocak Kararları ve Gerçekler (1981), Bankerler Olayı (1982). Kit Gerçeği ve Özelleştirme (1994), Varlık Vergisi Gerçeği (2002), Türkiye Ekonomisi Yakın Tarih-1 (2004), Liberalizm ve Demorkrasi, İktisat’ta Doğrular ve Yanlışlar, Tarım-Bolluk İçinde Yoksulluk.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: