GAZETECİ HRANT DİNK KATLEDİLDİ: BU KURŞUN HEPİMİZE

hrantdink.gif

Agos gazetesinin Genel Yayın Müdürü ve gazetemizin yazarı Hrant Dink, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. İstanbul Osmanbey’deki gazete binasının önünde meydana gelen silâhlı saldırıda, Dink’in başına 3 kurşun sıkan saldırganlar olay yerinden yaya olarak kaçtı. Alınan ilk bilgilere göre, Dink’e 3 el ateş edildi. Kurşunların ikisi başına ve boynuna isabet eden Dink’e, 3. kurşunun ise yerde yatarken sıkıldığı belirtildi. Olay yerinde, 9 mm çapında 4 adet mermi kovanı bulundu.

Olay yerine gelen polis ekipleri, çevredekilerin saldırganın metroya kaçtığını iddia etmesi üzerine durdurulan metronun giriş ve çıkışları kapatıldı. Taksim’de metro çıkışında gözaltına alınan iki kişi Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden gelen bilgilere göre, akşam saatlerinde saldırganın kimliğinin belirlendiği iddia edildi. Saldırganın olaydan iki saat önce Agos gazetesinin önüne gelerek Hırant Dink’i sorduğu, yaklaşık iki saat sonra da alçak saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

Emniyet’ten gelen bir başka bilgiye göreyse, Hrant Dink ve Agos Gazetesi’nin tüm telefonlarının kayıtlarını inceleme altına alındı. Dink’i öldüren silahtan çıkan boş kovanların incelendiği Gayrettepe’deki laboratuarda ise herhangi bir kayıt çıkmadı. Ancak mobese kayıtlarının incelenmesi sonucu saldırganın elinde silahıyla kaçış anı belirlenerek televizyonlara dağıtıldı.

OLAY YERİNDE 1 SAAT BEKLETİLDİ
Hrant Dink’in cesedi, savcının olay yerine gelmesi beklendiği için yaklaşık bir saat cadde üzerinde kaldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in, olay yerinde incelemelerde bulunmasından sonra, Dink’in cesedi Adli Tıp’a kaldırıldı. Olayın duyulmasından hemen sonra, toplanan kalabalık gözyaşları içinde tepki gösterirken, alkışlarla olayı protesto etti. Kalabalığın artması üzerine olay yerini çok sayıda çevik kuvvet ekibi sararak, önlem aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü cinayeti 18-19 yaşlarında kot pantolonlu, beyaz şapkalı bir kişinin işlediğini açıkladı. Emniyet, İstanbul’in en işlek caddelerinden olan Halaskargazi caddesi üzerindeki mobese ile cadde üzerindeki işyerlerinin kamera kayıdarını incelemeye aldı.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR
Görgü tanıkları ise saldırganların birden fazla olduğunu ileri sürerek bir kişinin metroya, bir diğerinin ise ara sokaklara doğru kaçtığını ileri sürdüler.

Bir restorant sahibi cinayete tanık olduğunu belirterek şunları anlattı: “Dink kaldırımda yürüyordu. Arkasından gelen bir kişi hızla koşarak, başına iki el ateş etti. Kazak ve kırmızı mont giyiyordu. Konuşmayın sizi de vururum, diyerek kaçtı.”

Agos gazetesinin yayın kurulu üyesi Serkis Serokyan ise, Dink’in yemek yedikten sonra bir kişi tarafından kapının önüne çağrıldığını belirterek, “kapının önünde üç el kurşun sıkmış” dedi.

İstanbul’un kalabalık caddelerinden olan Halaskargazi Caddesi üzerindeki olaydan sonra, polis, saldırganın yakalanması amacıyla bölgede, metro, otobüs ve vapur iskelelerinde güvenlik tedbiri aldı. Olayın duyulmasından sonra çok sayıda vatandaş, gazeteciler, dosdarı agos gazetesine koştu. Musa Ağacık, Osman Kavala, Hürriyet Şener, Ali Bayramoğlu, Bedri Baykam, Gülten Kaya, Kürşat Bu-min, Ethem Mahçupyan, Hasan Cemal, Ümit Fırat, Aydın Engin gazeteye ilk gelen isimler arasında yer aldı.

» Hrant savcılığa başvurmuş
ÖLDÜRÜLEN Agos Gazetesi yazarı Hrant Dink’in, 2006 yılı Şubat Ayında “Tehdit” edildiğini ileri sürerek Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘başvuru yok’ açıklamasını, yalnız savcılığa verilen “şikayet dilekçesi” değil, Dink’in avukatı Erdal Doğan da yalanladı. Dink, avukatı aracılığı ile Şişli Cumhuriyet Savcılığına verdiği şikayet dilekçesinde Bursa’nın Nilüfer ilçesinden altında Ahmet Demir ismi yazılı tehdit mektubu aldığını söyledi. Hrant Dink’in işyerine gelen mektubunda,” Sonunuz geldi. Önce oğlunu öldürüp, cesedini Ankara çıkışında jandarma bölgesine atacağız. Ardından da seni öldüreceğiz” yazdığını belirtti. Yapılan şikayet üzerine Şişli Cumhuriyet Savcılığı, Bursa Savcılığı’na talimat göndererek, mektupta yazan adres ve şahsın araştırılması istendi. Bursa Savcılığı, polis kanalı ile yaptığı araştırmada mektupta adı geçen şahsın ve adresin hayali olduğunu belirterek, böyle bir şahsın olmadığını bildirdi. Öte yandan şikayette bulunan Hrant Dink’in herhangi bir koruma talebinde bulunmadığı bildirildi. Hırant Dink’in avukatı Erdal Doğan ise hem ailesi hem de kendisi tehdit edilen birinin ayrıca koruma istemesine gerek olmadığını belirterek, geçen yıl savcılığa başvurmasına rağmen savcılıkça hiçbir derinlikli araştırma yapılmadığını ve koruma verilmediğini söyledi.

SALDIRIYA BÜYÜK TEPKİ
BU kurşun demokrasi, barışa ve özgürlüğe Gazeteci Yazar Hrant Dink’in uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmesi siyasiler ve sivil toplum örgütlerinin de büyük tepkisine neden oldu. Siyasiler ve sivil toplum örgütleri saldırıyı nefretle kınarken, tepkilerini “Dink’e sıkılan kurşun, demokrasiye, barışa ve özgürlüğe sıkılmıştır” sözleriyle ortaya koydular. Hükümetten ilk açıklama ise Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık, saldırıyı nefretle kınayarak “saldırının fail veya failleri en kısa zamanda yakalanacak ve adalete teslim edileceklerdir'”açıklamasında bulundu.

»CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER: HRANT Dink’in Agos Gazetesi önünde uğradığı saldırıyla yaşamını yitirmesinden derin üzüntü duydum. Bu çirkin ve utanç verici saldırıyı nefretle kınıyorum. Böylesine insanlık dışı davranışlar, asla amacına ulaşamayacaktır. Ulusumuzu derinden yaralayan bu saldırının faillerinin bir an önce yakalanması, hepimizin öncelikli beklentisidir. Böyle üzücü olayların bir daha yaşanmamasını diliyor, Hrant Dink’in ailesine, basın dünyamıza ve Ulusumuza başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

»DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AGOS gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Ermeni Cemaati’nin seçkin mensuplarından biri olan vatandaşımız Hrant Dink’in Agos gazetesi girişinde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiği büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Saldırının fail veya faillerinin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmeleri yönünde güvenlik güçlerimizin çalışmaları başlamıştır. Saldırının fail veya failleri en kısa zamanda yakalanacak ve adalete teslim edileceklerdir.

» ANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUMCU: BU olay son yıllarda Türkiye’nin başına gelmiş en kötü olaydır. Saldırı Türkiye’nin itibarına yönelik saldırıdır. Saldırının hemen ardından atılan “Katil devlet hesap verecek” sloganları provokasyonun başarıya ulaştığını gösteriyor. Dünyada bu katliamın arkasında devlet olduğu izlenimi yaratılacak. Yurtiçinde ise bir suçluluk duygusu öne çıkacak. Saldırı, Türkiye’nin etrafındaki çemberin iyice daraltılması çerçevesinde verilmiş bir karardır. Bu noktadan sonra işi gücü bırakıp sorumluları ortaya çıkarmak için çalışmalıyız. Bu ne kadar zor olursa olsun başarmalıyız.

»DYP GENEL BAŞKANI MEHMET AĞAR: HRANT Dink’e sıkılan kurşunlar Türkiye’nin bir arada yaşama iradesine sıkılmış bir kurşundur. ABD’de sözde ermeni soykırım tartışmasının sürdüğü bir aşamada böylesine bir cinayet Türkiye’yi fevkalade zor duruma düşürmüştür. Türkiye’de tarih boyunca var olan farklı mezhepler ve farklı kökenler bir arada yaşamıştır. Bu kurşunlar bu birlikteliğidir. Hükümet tüm varlığıyla bu olayın üzerine giderek çözmelidir.

»CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MUSTAFA ÖZYÜREK: GERÇEKTEN çok vahim ve feci bir olay. Büyük bir üzüntüyle karşıladık. Bütün Ermeni cemaatine ve Türk milletine başsağlığı diliyoruz. Bu saldırı Türkiye’nin huzuruna indirilmiş bir darbedir. Suçluların bir an önce yakalanması ve adalete teslim edilmesini diliyoruz.

»CHP GENEL SEKRETER YARDIMCISI OĞUZ OYAN: BU planlı cinayet sadece gazeteci yazar Hrant Dink’i değil Türkiye’de varolan demokratik ortamı, Ermeni meselesinin özgürce tartışılmasını da hedef almış ve Türkiye’nin dünyada yalnızlaştırılması yönünde yeni bir adım olmuştur. Saldırıyı nefretle ve şiddetle kınıyorum.

» DSP GENEL BAŞKANI ZEKİ SEZER: SALDIRIYI esefle kınıyoruz. Bu olayın Türkiye’yi karıştırmaya yönelik bir girişim olduğuna kuşku yok. Faillerin bir an önce bulunmasını diliyoruz.

»ÖDP GENEL BAŞKANI HAYRİ KOZANOĞLU: KENDİSİ barış içinde bir arada yaşamayı savunan, çok kimlikli bir Türkiye’yi savunan bir dosttu. Her zaman Türkiye’de barışın, demokrasinin, hoşgörünün hakim olduğu çağdaş bir ülke olması için çaba göstermiştir. Saldırıyı demokrasiye, özgürlüklere yapılmış bir saldırı olarak görüyor ve nefretle kınıyorum

»SHP GENEL BAŞKANI MURAT KARAYALÇIN: HRANT Dink’in öldürülmesi Türkiye’de barışa, kardeşliğe yurttaşlığa ve Türkiye’ye sıkılmış bir kurşundur. Güvenlik yetkililerini en kısa sürede katili bulmaya, herkesi soğukkanlı olmaya çağırıyorum. Agos ve Birgün çalışanlarına ailesine ve tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyorum.

»DTP EŞBAŞKANLARI AYSEL TUGLUK-AHMET TÜRK: HRANT Dink’e yönelik saldırıyı büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye önemli bir gazeteci, yazar, düşünce adamını yitirmiştir. Dink’e yapılan bu saldırı, Ermeni halkına, Türkiye’de halkların barış içinde bir arada yaşama iradesine, özgür düşünceye yönelik bir saldırıdır. Bu cinayet kim tarafından ve ne amaçla işlenmiş olursa olsun, şiddetle kınıyor, faillerin bir an önce bulunmasını bekliyoruz.

»KESK GENEL BAŞKANI İSMAİL HAKKI TOMBUL: HRANT Dink’e yapılan bu saldırı ırkçılığın ve şovenizmin yıllardır kışkırtıldığı, 301. madde üzerinde yürütülen tartışmaların sonucunda adım adım gelinen bir noktadır.Dink’e sıkılan bu kurşun, sadece ona değil, Türkiye’de özgürce bir arada yaşama isteğine sıkılan bir kurşundur. Dink’e yapılan bu hunharca saldırıyı kınıyoruz. Türkiye’de farklı kimlik ve kültürlerin bir arada yaşamasına dair gerekli hoşgörü ortamının yaratılabilmesi için hükümet bir an önce bu olayı aydınlatmalı, failleri ortaya çıkarmalıdır. Şimdi her zamankinden daha fazla eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamı savunma ve bunun için mücadele etme zamanıdır.

»TMMOBYÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET SOĞANCI: BU saldırı halkların kardeşlik ve barış içinde bir arada yaşama taleplerine yapılan alçakça bir saldırıdır. Bu saldırı emekten halktan ve insanlıktan yana olanların şiddetle ve tereddütsüzce kınadığı, lanetlediği, reddettiği bir saldırıdır. Dink yazdıkları ile söyledikleri ile bilinmelidir ki, insanlığın ve halkların kardeşidir. Ve insanlık devam ettikçe öyle kalacaktır. TMMOB insandan ve kardeşlikten yana olanları her zamankinden daha fazla yan yana durmaya çağırmaktadır. TMMOB şimdi her zamankinden daha fazla eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de, bir arada yaşamı savunacak ve bunun için mücadele etmeye devam edecektir.

»EĞİTİM SEN: TÜRKİYE demokrasisine sıkılan bu kurşunlarla, muhalif seslere gözdağı verilmek istenmiştir. Saldırı sonucu yaşamını yitiren Dink’in demokrasiye olan inancı, kurşunlarla boğulmak istenmiştir. Ancak Türkiye’yi bu kurşunlarla yeniden karışıklıklara, kaos ortamına sürüklemek isteyen güçler amaçlarına ulaşamayacaklardır. Eğitim Sen bu alçakça saldırıyı kınamakta, faillerin ve arkasındaki güçlerin derhal yakalanıp kamuoyuna açıklanmaları gereğinin büyük bir aciliyet olduğunu ifade etmekte ve merhum Dink’in ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilemeyi bir borç bilmektedir.

»TÜRKTABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ: GAZETECİ Yazar Hrant Dink’in uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiğini üzüntüyle öğrendik. Ülkemizde son günlerde hakim kılınmaya çalışılan barışçıl ortamın dağıtılması, topluma şiddetin ve korkunun egemen kılınması amacıyla gerçekleştirildiğini düşündüğümüz bu hain saldırıyı kınıyor, demokratik, insan haklarına saygılı barış içerisinde yaşayan bir Türkiye özlemimizden asla vazgeçmeyeceğimizi bildiriyoruz.

»İNSAN HAKLARI DERNEĞİ GENEL BAŞKANI YUSUF ALATAŞ: HRANT Dink’e sıkılan kurşunlar, ülke barışına, demokrasisine ve insan haklarına sıkılmıştır. Hrant Dink’i kısmen yeşermeye başlayan demokrasi, barış ve hoşgörü ortamından rahatsız olanlar, polis devleti anlayışını ve militarizmi terk etmek istemeyenler öldürmüştür. Kim olursa olsun lanetle anılacaklardır. Ama bir Hrant gider bin Hrant gelir. Demokrasi, barış ve insan hakları mücadelesini kimse durduramayacaktır. Bu ülkede Hrant gibi pırıl pırıl barış savunucuları her zaman olacaktır.

Kaynak : Birgün

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: